Як та чим прогодувати дітей звичайній полтавській родині

29 березня, 22:23   0392

Оскільки я не лише досліджую харчові продукти, а й виховую двох малюків, питання дитячого харчування для мене надзвичайно важливе. Фахівці ВООЗ вважають, що на 70% наше здоров’я залежить від того, що ми їмо, а для дітей якість їжі – це запорука формування міцного імунітету. Втім, сучасні діти, на жаль, схильні до алергій, ожиріння, хвороб ендокринної системи, тому підходити до їх харчування треба вкрай відповідально. Чи могли б наші бабусі подумати, що колись дієтологи почнуть війну проти манної каші у дитячому меню? Мовляв, вона містить глютен, який є сильним алергеном. Отож, дбаючи про свою малечу, слід дещо знати про дитячий раціон.

Добова кількість кілокалорій для малечі віком від 4 до 6 років становить 1700, 7 років – 2100, а починаючи з 11 років потреба для дівчат і хлопців уже є різною, для дівчат менше. 

Але основна мета не лише "нашпигувати" дитину калоріями, а ще й збагатити її організм корисними речовинами. Одного разу я гуляла з малими на майданчику і моїм очам відкрилася жахлива картина, коли дитинка років 2-х їла чіпси. Вона почала пригощати і моїх, проте я заборонила. І їй радила не їсти, втім її мама була іншої думки. А зараз про цифри: пачка чіпсів – це приблизно 600 ккал, третина добової потреби  у кілокалоріях для дитини!!! А завдяки харчовим добавкам, чіпси викликають звикання. Кожного дня по пачці – і ожиріння вашій дитині гарантоване. Іще один важливий момент: в інструкціях до дитячого харчування зазначаються і вимоги до кількості білків, жирів і вуглеводів, при цьому обов’язково повинні бути білки тваринного походження. Пояснення цьому просте (нехай пробачать мені вегани) – тільки у білках тваринного походження у достатній мірі містяться незамінні амінокислоти (валін, лейцин, ізолейцин, лізин, триптофан, фенілаланін, аргінін, метіонін, треонін), які не синтезуються організмом людини самостійно, а надходять тільки з їжею, хоча і деякі рослинні білки максимально наближені до тваринних, наприклад бобові. Так от, для дітей дошкільного віку добова потреба у тваринних білках – 58 грамів, а у шкільному віці така потреба збільшується до 60 г. Це ще раз підтверджує, що підбір харчування  − справа не легка. Сьогодні існує безліч онлайн-калькуляторів, які допоможуть розрахувати кількість кілокалорій та корисних речовин, залежно від виду продукту, адже до організму мають потрапляти ще й вітаміни, харчові волокна та мінеральні речовини. 

Хто вигадує  меню у садочках?

Найболючіша тема багатьох українських батьків – харчування у дитячих садочках. 

"Чому так мало? Чому так не смачно? Чому знову сосиски?", − часто чуєш від батьків дошкільнят. Так, чим же керуються, подаючи їжу нашим малюкам? Настільна книга  – інструкція з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, у якій прописано і режим харчування, і його склад (вона є доступною в мережі). Зокрема, дітям від  3 до 5 років рекомендовано споживати: 180-200 г каш або овочевих страв, 150-180 г напоїв (чай, дитяча кава, какао, молоко), 150-200 г супів, 60-70 г м’ясних або рибних страв, до 150 г компотів, киселів, 120 г гарнірів, 80-100 г фруктів, соків, 40-50 г салатів зі свіжих фруктів та овочів, норма хліба житнього становить 50 г на добу, а пшеничного  − 100 г.  У малюків віком до 3 років ці норми дещо нижчі, цим і пояснюється менша вартість за харчування у яслах. Є перелік виробів, які забороняється замовляти для дитячого харчування у дитячі садочки, зокрема: гриби, копчену рибу, жирну свинину, соуси, перець, майонез, чіпси, газовані напої, квас, кремові вироби, спреди. Забороняється використовувати продукти, що містять харчові добавки. А от сосиски і сардельки можна давати діткам не нижче першого ґатунку, проте під заборону вони не підпадають.  А батькам, які жаліються на малі порції у садочках, скажу – така ситуація не лише у нашій країні. Для прикладу, у Франції з 2012 року ведеться політика боротьби з дитячим ожирінням, тому сніданки у садочках відсутні. А в деяких країнах батьки самі приносять їжу, а протягом дня її розігрівають і дають малечі – цим пояснюється індивідуальний підхід до харчування. До слова, EdCamp визнала професію шкільного дієтолога однією з професій майбутнього. Такі фахівці  потрібні для індивідуального підбору меню кожній дитині і навчанню принципам здорового харчування. А тепер вернімося в Україну, точніше в рідну Полтаву. Вартість харчування у дошкільних навчальних закладах становить 19 гривень для ясел і 24 для дошкільних груп. Батьківська плата за харчування дитини у дошкільних закладах та навчально-виховних комплексах становить 60% від вартості харчування дитини на день. Харчування для дітей придбаває управління освіти виключно по тендерних закупівлях. Звісно, що тендерний комітет виставляє вимоги до якості продуктів, але ж, ураховуючи, що прийматиме їх комірник дитячого садочку, він хіба що може за зовнішнім виглядом виявити сумніви щодо якості продуктів, а нормальне на вигляд масло, яке насправді є спредом ідентифікувати "на око" не під силу. Ясно, що дитячі садочки завжди під пильним наглядом, проте контроль якості продуктів харчування – питання державного масштабу.

А чим годувати вдома?

Буває  і так, що дітки не ходять до садочка. І батьки щодня "ламають голову" чим нагодувати дитя і скільки грошей  для цього потрібно. Певно, на 24 гривні на добу не вдасться. Формуючи раціон малечі, звісно, можна звертатися до запропонованих норм вищезгаданої інструкції. А загалом,  існують різні підходи до здорового харчування. Піраміда здорового харчування (food pyramid), яка була вперше офіційно затверджена у США в 1992 році, є по суті зведеним списком продуктів, що мають складати здоровий раціон:  в основі містяться продукти, які слід споживати постійно – спочатку злакові, потім овочі та фрукти. У меншій кількості слід споживати тваринні продукти, а у найменшій – цукерки та інші "витребеньки". Гарвардська тарілка – ще один підхід до формування раціону, згідно з яким найбільше повинно бути овочів, дещо менше здорових білків і цільнозернових і невелика частка фруктів та багато води. Звісно, якщо дитинка має певні захворювання, харчування буде індивідуальним.  Отож, ураховуючи принаймні ті норми харчування, які використовують у садочках, на тиждень дитині потрібно з’їдати приблизно: 500 г м’яса або риби,  1,5 літра молока, до 1 кг фруктів (наприклад, яблук), до 1 кг каші, приблизно по 1 кг картоплі і моркви витратимо на супи, приблизно 1 батон в сукупності,  а на додачу порахуємо кілька пачок йогуртів або кефірів та соків, половину пачки масла та додамо 1 десяток яєць (дітки часто полюбляють омлети, знаю з власного досвіду). Як мама, яка щодня ходить до магазину та готує їсти, у середніх цінах на продукти в Полтаві трохи орієнтуюся.  Окреслений перелік буде коштувати приблизно 250-300 грн. І це не враховуючи цукерочок, печива, цитрусових та інших смаколиків. А якщо дітей двоє, зрозуміло, сума подвоюється. Тож, у загальному рахунку харчування двох дітей складе не менше 600 гривень на тиждень.

На останок скажу, кожна дитина – неповторна. Смаки і уподобання стосовно їжі у дітей теж різні, тому жити за правилами виходить не завжди. Але моє побажання для вас незмінне – споживайте свідомо і будьте здоровими!

29 березня, 22:23 392

Щоб писати коментарі

Авторизуйтесь