Про німецьке виховання, сексуальне насильство та повагу до слова "ні"

30 березня, 12:12   0193

Зараз у батьківських групах обговорюють фрагмент підручника «Основи здоров’я» для 8 класу, де дівчатам дають поради як уникнути зґвалтування. 

Думки поділилися на тих, хто вважає ці поради цілком слушними та тих, хто вважає, що ці поради відтворюють уявлення про те, що жертви винні у сексуальному насильстві, бо самі його провокують (принаймні розділу про те, як поважати "ні" дівчат та жінок у підручнику немає). 

 Ніхто не мріє бути зґвалтованою. Інше питання – як суспільні норми відтворюють так звану «культуру зґвалтування», що виправдовує насильство над жінками, бо вони «не так» поводяться та провокують чоловіків.

Якось моя дочка брала участь у програмі обміну з німецькими школярами. На зустрічі-інструктажі кураторка програми сказала нам наступне: у німців «ні» означає «ні». Тому, якщо ви пропонуєте гостю з Німеччини добавки до вечері, а він чи вона кажуть «ні», то будьте певні – що так воно і є і не треба наполягати. Все дуже просто.

Як у нас виховують дітей? Відразу погодитися на частування – непристойно. Треба відмовитися з ввічливості. От скажімо, хтось хоче пригостити мою дитину цукеркою. Син ввічливо відмовляє. Яка зазвичай реакція того, хто пригощає? Правильно – наполягати та пропонувати знову і знову. От навіщо ми так собі ускладнюємо життя цими іграми та спробами вгадати, чого ж насправді хоче та чи той, хто каже «ні», замість того, щоб вчити дітей та привчати себе поважати чиюсь відмову?

Дітей ми привчаємо до думки, що відмовити дорослим це нетактовно і що дорослі апріорі кращі та розумніші за дітей. Сумним наслідком цих норм є злочини проти дітей, коли злочинці та гвалтівники маніпулюють дитячою безпорадністю, невмінням себе захистити, дати відсіч, бо це «неввічливо».

 До чого тут зґвалтування? До означених загальних норми виховання, варто додати їх гендерні особливості. Ми живемо у суспільстві, де вважається, що «правильна/хороша» дівчина чи жінка  не мусять хотіти сексу та легко погоджуватися на секс;  її привчають приховувати свої бажання та ховати їх за маскою «благопристойності». Відтак, коли дівчина каже «ні», це може хибно інтерпретуватися чоловіками як те, що вона намагається відповідати суспільним очікуванням щодо "правильної" жіночності та не набути репутації легковажної, і що її треба "вмовити", від чого - півкроку до насильства. 

Отже, висновок – навіщо нам так собі ускладнювати життя, коли достатньо навчити наших дітей та привчити себе  до думки, що "так" означає "так", а «ні» насправді означає «ні». За будь-яких обставин. Все просто.

30 березня, 12:12 193

Щоб писати коментарі

Авторизуйтесь