Що відбувається, коли покласти совість у конверт

26 грудня, 17:24   0176

Полтавська міська рада не дає чіткого пояснення, чим керувалася, відзначаючи журналістів  з нагоди Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку.

У Полтаві протягом року журналістів вітали з нагоди професійних свят грамотами, подяками, нагрудними знаками. Грошові премії влада раніше вручала лише за призові місця у конкурсах. У листопаді мер Полтави Олександр Мамай зруйнував цей стереотип, створив прецедент. Кожному із місцевих журналістів, яких зібрав у Галереї мистецтв (саме там влада любить влаштовувати свої заходи – прим. авт.) вручив по 500 гривень та подарував путівки у Львів.

Минулого місяця я зібрала думки місцевих журналістів про цей випадок. Разом із колегами спробували розібратися, чи можна представникам ЗМІ брати гроші від влади з нагоди професійного свята; чи є журналіст, який бере премію у конверті, зрадником професії і чи можна проміняти журналістику на кілька сотень гривень. Ситуація викликала широкий резонанс серед медіа спільноти не лише Полтави, а і й всеукраїнських видань та експертів. Зокрема, Андрій Осіпов із Інституту політичної освіти  звернув увагу на те, що «надання грошових коштів та матеріальних цінностей від місцевої влади фізичним і юридичним особам чітко регламентовано».  Далі Осіпов говорить наводить аргументи: «якщо гроші, які були роздані Полтавським міським головою у конвертах журналістам виділялися з бюджету, то цілком очевидно, що має місце нецільове використання грошових коштів місцевого бюджету. Це діяння, в залежності від розміру бюджетних коштів, які були предметом протиправних посягань, утворюють склад злочину, передбаченого ст. 210 КК України, або склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164-12 КпАП».

У Полтавській міській раді заперечили факт, що кошти на премії та путівки журналістам виділяли із бюджету міста.

«На урочистостях з нагоди Дня працівників телебачення, радіо та зв’язку, які відбувалися 16 листопада 2016 року в Полтавському Художньому музеї (Галерея мистецтв) іменем Миколи Ярошенка. Грошові винагороди та путівки до м. Львова не фінансувались із міського бюджету», – таку відповідь я отримала на запит до Полтавської міської ради. При цьому були повністю проігноровані мої запитання про витрати на грамоти, подяки, нагрудні знаки, адже, як відомо, їх виготовляють за кошт із міської казни.

Обласна влада дарує журналістам гроші за статті, міська – просто так

Готуючи цей текст, я збиралася написати про те, скільки грошових премій від місцевої влади отримали журналісти. Під час підготовки матеріалу виявилося, грошові премії до випадку із преміями від Мамая – майже нонсенс. З нагоди професійного свята медійникам, як правило, вручали квіти, грамоти, подяки, нагрудні знаки, але не гроші. А якщо і вручали грошові премії, то за конкретні статті, от як у рамках нагородження переможців конкурсу «Журналіст року». Всіх переможців конкурсу «Журналіст року» нагородили дипломами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації та вручили грошові сертифікати на суму 1500 гривень. Звісно, був і святковий стіл. І якщо обласна влада премії роздавала за кращі статті, то міська – за просто так.

Усі спроби зрозуміти, за чий рахунок зробили свято для журналістів та за які саме заслуги вручили 500 гривень і путівки до Львова виявилися майже безрезультатними. На прохання вказати, яким документом керувалася міська рада, нагороджуючи представників ЗМІ, у Полтавській міськраді відповіли ребусом:

«Рішення міської ради від 1999 року встановлено відзнаки територіальної громади та міського голови і затверджено Положення до них. Дані положення врегульовують питання, пов’язані з порядком представлення до нагородження та порядком вручення відзнак. Відзначення працівників засобів масової інформації з нагоди професійного свята – Дня працівників радіо, телебачення, зв’язку було проведено у відповідності з діючим Положенням про відзнаки територіальної громади та міського голови Полтави», – таку відповідь дали у Полтавській міськраді.

Міська рада Полтави радить журналістам самостійно шукати відповіді на свої запитання

Усі намагання отримати конкретні і чіткі відповіді, задля яких до міської влади було направлено з десяток інформаційних запитів, виявилися марними.  Наприклад, на кількаразове прохання надати копію документу, рішення, розпорядження Полтавської міськради, де вказано повний список, яким ЗМІ були перераховані кошти у рамках Висвітлення діяльності міськради; надати повний список нагороджених журналістів з нагоди дня радіо та зв’язку, які отримали нагороди і грамоти від міського голови; вказати, яка туристична фірма везе нагороджених журналістів полтавських ЗМІ до Львова. У відповідь міська влада апелювала до того, що запитувана інформація нібито не заду коментована, а отже, і відповіді не підлягає. А на прохання дати рішення, яке, власне, регламентує, нагородження журналістів, повідомили таке:

«Надіслати на електрону пошту копію рішення Полтавської міської ради «Про затвердження Програми висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування м. Полтава та фінансової підтримки засобів масової  інформації на 2016 рік» неможливо, оскільки копія документу  виготовляється та засвідчується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України No1242 від 30.11.2011 «Про затвердження Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів  Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади», а електронний  документообіг у Полтавській міській раді не впроваджений. Одночасно нагадуємо, що затверджена Програма висвітлення  діяльності органів місцевого самоврядування та фінансової  підтримки засобів масової інформації на 2016 рік та додатки до неї (із     відповідними змінами) розміщені на офіційному сайті Полтавської міської ради у розділі «Документи», – порадили у міській раді.

 

В свою чергу я запитала про те, скільки сканерів за останні роки закупила міська рада (натякаючи таким чином на те, що все ж на мій запит мусили надати запитувану інформацію). На цей запит відповідь ще не надійшла. А от сам мер слухавки не бере, прес-конференцій не проводить, на депутатські комісії не ходить (зокрема, на ті, на яких розглядають бюджет). Залишається сподівається, що удасться спіймати його під час урочистостей з нагоди святкування Нового року біля головної ялинки Полтави. Але спрогнозувати відповідь міського голови можна уже зараз. Швидше за все, він говоритиме, що премії роздавав із власної кишені, як часто це робить. Роздача премій і путівок у Львів від мера – «чудова» альтернатива передвиборчої роздачі цукру. Як і тоді, Мамай продовжує піддобрятися до полтавців, щедро посипаючи свої дари соусом піару партії «Совість України» (партія, від якої мер виграв вибори – прим. авт.).

Чи варто «виносити сміття з хати»?

Після вручення «мерських премій» місцеві журналісти кілька тижнів були умовно поділені на два табори. Одні виступили категорично проти грошей від влади, інші апелювали до того, що «це особиста справа кожного і нічого поганому у цьому немає». «Холодок» у і до цього недружній полтавській медіа-спільноті відчувається досі. Мене він також торкнувся. Наприклад, деякі колеги на прохання розповісти, яка турфірма везе до Львова, віднікуються, мовляв, не знають. Інші неофіційно пишуть повідомлення, в яких цікавляться, навіщо я винесла проблему у всеукраїнську площину і «зробила з мухи слона». Але ніхто із тих, хто отримав путівки, як відомо мені неофіційно, ще не їздили на екскурсію. Можливо, мер Полтави готує поїздку в акурат на новорічні чи різдвяні свята, аби продемонструвати свою щедрість.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House та МЗС Норвегії. 

26 грудня, 17:24 176

Щоб писати коментарі

Авторизуйтесь